Obrazowanie 3D stóp pod obciążeniem

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/52/2015

Na polskim rynku pojawiło się nowe urządzenie do diagnostyki stopy, oraz stawu skokowego. To popularny wśród ortopedów w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach zachodnich pedCAT. Produkt firmy Curvebeam pozwala zobaczyć stopę w zupełnie nowej perspektywie - w trzech wymiarach pod naturalnym obciążeniem

Urządzenie ma formę małego podestu z uchwytami dla stabilnego pozycjonowania. Badania można przeprowadzać zarówno na stojąco (pod naturalnym obciążeniem), jak i na siedząco. Aparat, ze względu na swoją konstrukcję oraz sposób działania, należy sklasyfikować jako tomograf, o polu obrazowania umożliwiającym zwizualizowanie jednej lub dwóch stóp jednocześnie. Dzięki zastosowanym technologiom oraz małej odległości pomiędzy lampą a detektorem, całe badanie odbywa się przy bardzo niskiej dawce promieniowania. Może być ona porównana do dwukrotnej dawki pochłoniętej przy tradycyjnym, jednowymiarowym zdjęciu. Ujmując rzecz bardziej obrazowo, jest to około 60% dziennej dawki pochłanianej przez człowieka z tzw. promieniowania tła. Jest to również około 10% promieniowania, na które byłby wystawiony pacjent przy klasycznym badaniu TK stóp. 
 
 pedCAT

W rezultacie, uzyskujemy obrazy stopy pod naturalnym obciążeniem, o jakości przewyższającej inne techniki. Zdjęcia (lub rendery) są pozbawione problemów znanych z klasycznej radiografii tj. zniekształceń, czy też nakładania się na siebie struktur. Dzięki temu mamy pewność, iż wszystkie dokonywane pomiary są wartościami rzeczywistymi i nie są obarczone błędami. 

Dzięki zaawansowanym algorytmom, eliminującym artefakty pochodzące od metalowych implantów, lekarz może się cieszyć doskonałą jakością uzyskiwanych obrazów, u każdego pacjenta oraz przeprowadzać kontrole po operacjach rekonstrukcyjnych. Nowa funkcjonalność oprogramowania pedCAT nazwana Insta-X, pozwala na automatyczne wygenerowanie dowolnie wybranego widoku struktur poddanych wcześniej badaniu, w formie zdjęcia RTG. Co ważne, wszystkie niezbędne informacje są pozyskiwane przy pierwszym skanie. Następnie uruchamiany jest software przeprowadzający rekonstrukcje. Dalsza część zależy już tylko od lekarza i jego interpretacji. 

pedCAT jest urządzeniem unikalnym, pozwalającym ortopedom skupiającym swoje zawodowe zainteresowania na stopie, postawić pewniejszą diagnozę, łatwiej zaplanować leczenie. Pacjentom, którym anatomia ich własnych stóp jest niekoniecznie znana, pozwala zwizualizować i zrozumieć problem, a następnie zaakceptować proponowane leczenie. Aparat jest popularny na rynkach na zachód od Odry już od dłuższego czasu. Przełożyło się to na sporą ilość instalacji i tysiące przebadanych pacjentów. Pozwala to mieć nadzieję na pierwszy aparat na naszym rynku i pierwszych zadowolonych pacjentów w bardzo niedługim czasie.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki CurvebeamOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.