Odczarowujemy elektrofizjologię

Autor: Monika Ranta

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Elektrofizjologia - to słowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. Kiedy zaproponowano mi pracę w LKC Technologies Inc. z tą grupą urządzeń miałam do tego ambiwalentny stosunek. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tą dziedziną zweryfikowałam swoje nastawienie. Urządzenie RETeval® jest przenośne, łatwe w użyciu i przejrzyście interpretuje wyniki, co więcej - mieści się w damskiej torebce.

Elektrofizjologia jest obecnie mało dostępnym obszarem diagnostycznym. Do tej pory zajmowali się nią tylko nieliczni specjaliści tej niszowej dziedziny. Warto jednak poświęcić jej więcej uwagi. Dzięki elektrofizjologii możemy przeprowadzić obiektywny test funkcji narządu wzroku. Pozwala on na zlokalizowanie problemu z dokładnością do poziomu czopków i pręcików. W tym obszarze wykorzystujemy właśnie elektroretinografię. Test daje również odpowiedź na pytanie, czy problemy pacjenta są powiązane stricte z narządem wzroku, czy mają podłoże mentalne. Właśnie w tym celu wykonujemy test potencjałów VEP (ang. Visual Evoked Potential), który sprawdza przekaz obrazu na całej ścieżce, aż do mózgu.

Urządzenie RETeval® wprowadza do diagnostyki podobną rewolucję, jaką stanowią defibrylatory dostępne na wyciągnięcie ręki w centrach handlowych. Jest prosty w obsłudze, prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces, a na końcu pokazuje kodowane kolorami wyniki i to w 17 językach, w tym w języku polskim. Nie ratuje życia, ale może uratować wzrok.

System RETeval® został stworzony przez firmę LKC Technologies Inc., która ma wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń ERG/VEP/EOG. Wystarczy powiedzieć, że firma stworzyła pierwszy komercyjny system ERG i od 45 lat jako grupa entuzjastów elektrofizjologii nieprzerwanie projektuje kolejne urządzenia o najwyższym stopniu jakości. Ciekawostką jest, że systemy UTAS, dostarczone 30 lat temu, nadal używane są przez naszych klientów.

Testy ERG i VEP to w standardowym podejściu tak zwane testy ostatniej szansy. Z reguły próbujemy wszystkich innych sposobów, aby uniknąć użycia elektrofizjologii. A szkoda. Ten obecnie niszowy test przekazuje informacje, których nie dostarczą żadne inne systemy obrazowania.

Urządzenie stosowane jest obecnie przez prawie 2000 klinik, w 70 krajach. Po kilku latach od wejścia na rynek sugestie pierwszych użytkowników pozwoliły na wprowadzenie odpowiednich ulepszeń. Dzięki temu ERG i VEP to już nie tylko magia dla wybrańców, ale coraz powszechniej stosowane testy podstawowej oraz rozszerzonej diagnostyki. Naszym celem jest rozpropagowanie tej metody na szeroką skalę, dając lekarzom na całym świecie możliwość testowania pacjentów bez względu na wiek, czy ograniczone możliwości nawiązania z nimi współpracy. Urządzenie pozwala bowiem na przeprowadzenie badania nawet u noworodków. 

Przepis na osiągnięcie powyższego celu jest prosty: protokoły zgodne ze standardami ISCEV, pełna gama kolorów jako źródło stymulacji świetlnej (R, G, B, W), kilka dodatkowych testów, elektrody naskórne specjalnie zaprojektowane do elektrofizjologii okulistycznej (3 połączone na jednym pasku) i opatentowana dynamiczna kontrola wielkości źrenicy, regulująca poziom intensywności światła ze względu na jej wielkość. Te rozwiązania pozwalają na otrzymanie wiarygodnych oraz powtarzalnych testów w każdych warunkach, również bez potrzeby rozszerzania źrenicy.

Warto wspomnieć, że działamy nie tylko w obszarze okulistyki. Od paru lat w kilku ośrodkach na świecie prowadzone są intensywne badania z wykorzystaniem RETeval® do wczesnego i łatwego diagnozowania chorób psychiatrycznych: schizofrenii, depresji, choroby Alzheimera oraz demencji, autyzmu, a także ADHD.

Zapraszamy do testowania urządzenia. Firma Consultronix, nasz wyłączny dystrybutor w Polsce, czeka na Państwa pytania i kontakt. Szkolenia przeprowadzamy także wirtualnie, ponieważ testy ERG bez problemu można wykonać przed kamerą. ♦

Więcej informacji na temat LKC, RETeval, elektrofizjologia znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki LKC Technologies Inc.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.