Odczarowujemy elektrofizjologię

Autor: Monika Ranta

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Elektrofizjologia - to słowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. Kiedy zaproponowano mi pracę w LKC Technologies Inc. z tą grupą urządzeń miałam do tego ambiwalentny stosunek. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tą dziedziną zweryfikowałam swoje nastawienie. Urządzenie RETeval® jest przenośne, łatwe w użyciu i przejrzyście interpretuje wyniki, co więcej - mieści się w damskiej torebce.

Elektrofizjologia jest obecnie mało dostępnym obszarem diagnostycznym. Do tej pory zajmowali się nią tylko nieliczni specjaliści tej niszowej dziedziny. Warto jednak poświęcić jej więcej uwagi. Dzięki elektrofizjologii możemy przeprowadzić obiektywny test funkcji narządu wzroku. Pozwala on na zlokalizowanie problemu z dokładnością do poziomu czopków i pręcików. W tym obszarze wykorzystujemy właśnie elektroretinografię. Test daje również odpowiedź na pytanie, czy problemy pacjenta są powiązane stricte z narządem wzroku, czy mają podłoże mentalne. Właśnie w tym celu wykonujemy test potencjałów VEP (ang. Visual Evoked Potential), który sprawdza przekaz obrazu na całej ścieżce, aż do mózgu.

Urządzenie RETeval® wprowadza do diagnostyki podobną rewolucję, jaką stanowią defibrylatory dostępne na wyciągnięcie ręki w centrach handlowych. Jest prosty w obsłudze, prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces, a na końcu pokazuje kodowane kolorami wyniki i to w 17 językach, w tym w języku polskim. Nie ratuje życia, ale może uratować wzrok.

System RETeval® został stworzony przez firmę LKC Technologies Inc., która ma wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń ERG/VEP/EOG. Wystarczy powiedzieć, że firma stworzyła pierwszy komercyjny system ERG i od 45 lat jako grupa entuzjastów elektrofizjologii nieprzerwanie projektuje kolejne urządzenia o najwyższym stopniu jakości. Ciekawostką jest, że systemy UTAS, dostarczone 30 lat temu, nadal używane są przez naszych klientów.

Testy ERG i VEP to w standardowym podejściu tak zwane testy ostatniej szansy. Z reguły próbujemy wszystkich innych sposobów, aby uniknąć użycia elektrofizjologii. A szkoda. Ten obecnie niszowy test przekazuje informacje, których nie dostarczą żadne inne systemy obrazowania.

Urządzenie stosowane jest obecnie przez prawie 2000 klinik, w 70 krajach. Po kilku latach od wejścia na rynek sugestie pierwszych użytkowników pozwoliły na wprowadzenie odpowiednich ulepszeń. Dzięki temu ERG i VEP to już nie tylko magia dla wybrańców, ale coraz powszechniej stosowane testy podstawowej oraz rozszerzonej diagnostyki. Naszym celem jest rozpropagowanie tej metody na szeroką skalę, dając lekarzom na całym świecie możliwość testowania pacjentów bez względu na wiek, czy ograniczone możliwości nawiązania z nimi współpracy. Urządzenie pozwala bowiem na przeprowadzenie badania nawet u noworodków. 

Przepis na osiągnięcie powyższego celu jest prosty: protokoły zgodne ze standardami ISCEV, pełna gama kolorów jako źródło stymulacji świetlnej (R, G, B, W), kilka dodatkowych testów, elektrody naskórne specjalnie zaprojektowane do elektrofizjologii okulistycznej (3 połączone na jednym pasku) i opatentowana dynamiczna kontrola wielkości źrenicy, regulująca poziom intensywności światła ze względu na jej wielkość. Te rozwiązania pozwalają na otrzymanie wiarygodnych oraz powtarzalnych testów w każdych warunkach, również bez potrzeby rozszerzania źrenicy.

Warto wspomnieć, że działamy nie tylko w obszarze okulistyki. Od paru lat w kilku ośrodkach na świecie prowadzone są intensywne badania z wykorzystaniem RETeval® do wczesnego i łatwego diagnozowania chorób psychiatrycznych: schizofrenii, depresji, choroby Alzheimera oraz demencji, autyzmu, a także ADHD.

Zapraszamy do testowania urządzenia. Firma Consultronix, nasz wyłączny dystrybutor w Polsce, czeka na Państwa pytania i kontakt. Szkolenia przeprowadzamy także wirtualnie, ponieważ testy ERG bez problemu można wykonać przed kamerą. ♦

Więcej informacji na temat LKC, RETeval, elektrofizjologia znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki LKC Technologies Inc.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Nieludzkie oczy z chorobami ludzi

Historia okulistyki weterynaryjnej jest relatywnie krótka, bowiem sięga XVII wieku. Wcześniejsze dane literaturowe opisują anatomię, objawy, zauważają sezonowość ich występowania etc., ale jako dyscyplina medycyny, okulistyka zwierząt powstała około 1700 r. Przez wieki lekarze medycyny postrzegali okulistykę weterynaryjną jako dziedzinę porównawczą z korzyścią dla obu stron. Począwszy od wynalezienia oftalmoskopu w 1850 r., poprzez fakoemulsyfikację, tomografię itd., okulistyka ludzka i weterynaryjna idzie w parze po dziś dzień.

Bezstresowa diagnostyka okulistyczna dzieci

Regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwsze badanie warto wykonać już u najmłodszych dzieci, gdyż nieleczona wada może doprowadzić do niedowidzenia lub zeza w przyszłości. Badania kontrolne są bardzo istotne w przypadku małych pacjentów, którzy najczęściej nie są świadomi złej jakości swojego widzenia. Wizyta u okulisty z niemowlęciem zalecana jest także w przypadku, gdy któreś z rodziców lub członków bliskiej rodziny posiada dużą wadę wzroku.

Nowości w Oertli

Ostatni rok był wyzwaniem dla całej branży medycznej. Również w okulistyce dało się odczuć skutki globalnej pandemii. Musieliśmy przekształcić funkcjonujące do tej pory schematy działań i dostosować je do nowych zasad. Nawet w szczycie pandemii serwisanci i inżynierowie aplikacyjni, rozumiejąc powagę swojej roli, pojawiali się w placówkach medycznych. Zachowując wszelkie procedury bezpieczeństwa sanitarnego, dbali o to, aby dostarczane urządzenia były sprawne, a przeszkolony personel mógł swobodnie wykonywać swoje zadania.

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.