Operacje zaćmy - soczewki wewnątrzgałkowe - dywagacje chirurga praktyka w średnim wieku

Rozwój technik operacji zaćmy oraz historia soczewek wewnątrzgałkowych, w stosunku do innych dziedzin medycyny, są dosyć krótkie i większość okulistów w średnim wieku była świadkami ostatnich przeobrażeń.

W roku 1949 Sir HBadanie ultrasonograficzne oka aparatem OTI SCANerold Ridley jako pierwszy wszczepił soczewkę z polimetakrylanu metylu (PMMA)- był to czas soczewek w większości przednio komorowych i fiksowanych na tęczówce oraz ECCE. Po wprowadzeniu w 1969 roku przez Charlesa Kelmana fakoemulsyfikacji, nastąpił szybki rozwój technik operacyjnych, aparatury oraz implantów wewnątrzgałkowych (od 1975 roku tylnokomorowych).

Obserwując ostatnie 15 lat w mikrochirurgii oka, zauważamy swego rodzaju rewolucję. Nowe technologie, fakoemulsyfikatory zarówno proste jak i zaawansowane - prawie myślące, mówiące, kontrolujące operatora. Dynamicznie rozwija się również produkcja soczewek wewnątrzgałkowych, od PMMA do implantów zwijalnych: hydrożelowych, silikonowych, akrylowych oraz dodatkowo z filtrami promieniowania UV i światła niebieskiego, soczewek z optyką sferyczną, torycznych, czy wieloogniskowych. Dużo się dzieje w rozwoju technik operacyjnych: od tunelu twardówkowego do mikrocięć rogówkowych (MICS), wyeliminowanie szwów, procedury jednodniowe, prywatne ośrodki operatywno-diagnostyczne.

Narodowy Fundusz Zdrowia raczej nie promuje nowych trendów, czy produktów, jest to ograniczenie zwłaszcza ośrodków publicznych (pacjent nie może dopłacić).

Operacja mikrochirurgiczna z wykorzystaniem aparatu OS3 Novitrex 3000 firmy Oertli

Pozwolę sobie na stwierdzenie, że dobór techniki operacyjnej oraz modelu i typu soczewki, powinny odbywać się indywidualnie i uwzględniać takie czynniki jak: stan zdrowia, oczekiwania i potrzeby pacjenta oraz doświadczenie chirurga. Osobiście dokonując wyboru kieruję się przede wszystkim dobrem pacjenta, a co za tym idzie odpowiednią jakością materiałów i sprzętu. Dotychczas pracowałem na różnych fakoemulsyfikatorach, w tym na jednym z pierwszych urządzeń - UNIVERSAL (potem typ I, II). Obecnie na Oddziale Okulistycznym Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu korzystam podczas operacji między innymi z urządzeniaOS3 NovitreX 3000 firmy Oertli.

W ostatnich latach rynek mikrochirurgiczny znacząco wzbogacił swoją ofertę. Chirurg może selekcjonować spośród wielu soczewek wewnątrzgałkowych. Pojawiają sięnowe technologie, rozwiązania i coraz nowsze soczewki, dlatego podjęcie decyzji, na jakim materiale pracować,jest tak trudne. Interesującą i godną polecenia propozycją, która stosunkowo niedawno zaistniała na naszym rynku, jest oferta firmy HumanOptics oraz soczewki Aspira, które między innymi, wszczepiamy od ponad roku na Oddziale Okulistycznym Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu. Soczewki HumanOptics, typ:Aspira -aA, Aspira –aAY, są wykonane z akrylu hydrofilnego, jednoczęściowe, tylnokomorowe, bezaberacyjne aplikowane z jednorazowego injektora.

Soczewki te charakteryzują się łatwością aplikacji, natomiast po implantacji dobrze się centrują. Ponadto należy stwBadanie grubości komórek śródbłonka aparatem EM-3000 firmy Tomeyierdzić, iż podczas kontroli pacjenci nie zgłaszają wrażenia olśnienia,nie zauważają istotnej różnicy przy wszczepianiu jako drugiej soczewki,nawet podkreślają uczucie lepszego kontrastu. Natomiast badający nie zauważają decentracji, nadmiernej ruchomości, czy migracji komórek nabłonka.

Doświadczenie w pracy z soczewką Aspira daje mi prawo do tego, aby ją zarekomendować i polecić, jako implant spełniający najwyższe wymagania zarówno chirurga jak i pacjenta.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki HumanOpticsOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.