OS4 - esencja perfekcji

Autor: Mateusz Rakoczy

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

os4
Gdy ostatni raz miałem okazję pisać do naszego magazynu moim zadaniem było przedstawienie i zapoznanie Państwa z najmniejszym aparatem do mikrochirurgii przedniego odcinka jaki istnieje na rynku - CataRhex 3. Nie ukrywam, że pisząc poprzedni artykuł myślami byłem przy zupełnie innej maszynie, mojej nowej muzie. Z ogromną przyjemnością przedstawiam Państwu najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie - aparat OS4. Jak ogromne emocje budzi, zapewne już Państwo wiedzą, bo jeszcze przed jego wprowadzeniem na rynek mieliśmy okazję ujrzeć to cudo szwajcarskiej techniki na Londyńskim ESCRS-ie. 

Na pierwszy rzut oka zauważymy nienaganną prezencję, której kluczowym elementem jest 15 calowy wyświetlacz dotykowy wykonany w całości ze szkła. Można go ustawiać pod dowolnym kątem oraz obsługiwać w foliowych rękawiczkach. Kolejnym elementem obok którego nie da się przejść obojętnie jest znacznych rozmiarów taca na narzędzia, której położenie możemy dostosować do własnych potrzeb i układu bloku operacyjnego. 

Pokazując konkurencji, iż dla chcącego nic trudnego, w towarzystwie aparatu dumnie prezentuje się również sterownik nożny. Dlaczego tak dumnie? Jest to nie tylko w pełni programowalny sterownik, pozwalający każdemu chirurgowi na ustawienie własnych wypracowanych parametrów, ale i całkowicie zintegrowana z maszyną część aparatu. Nie musimy już rezygnować z niektórych programów na korzyść innych. Przy pomocy sterownika możemy kontrolować i przełączać wszystkie funkcje aparatu. Pojawia się pytanie: skoro sterownik jest tak rozwinięty, a komunikuje się bezprzewodowo, to na jak długo starcza bateria? I tu otrzymujemy odpowiedź mile zaskakującą - wbudowany akumulator wystarcza na 50 godzin nieprzerwanej pracy, a pełne ładowanie odbywa się w ciągu 4 godzin. Wyjątkowe jest także to, że przy pomocy jednego sterownika kontrolujemy nie tylko parametry płynów czy witrektomu, ale również lasera. Co pewnie Państwa zaskoczy, chirurg może samodzielnie regulować moc lasera w trakcie zabiegu. 

Wróćmy do początku. OS4 to w pełni funkcjonalna platforma operacyjna, której głównym celem są operacje tylnego odcinka. Nie oznacza to jednak, że operacje zaćmy zostały potraktowane po macoszemu. Wręcz przeciwnie. Zapewne spotkali się Państwo z problemem przy podjęciu decyzji co do wyboru odpowiedniej pompy. Od dziś ten problem znika. OS4 dysponuje nie tylko zaawansowaną technologicznie pompą perystaltyczną oraz pompą Venturiego. Spotykamy się tu również z nową technologią SPEEP® – „Speed and Precision”, bo tak czytamy ów skrót. To możliwość ustawienia przepływu na ustalonym poziomie i sterowanie tylko i wyłącznie podciśnieniem. Co najważniejsze, system OS4 pracuje zawsze na takiej samej kasecie niezależnie od rodzaju wykorzystywanej pompy. Jak już wcześniej wspomniałem, technologia użyta do stworzenia OS4 jest niezwykle zaawansowana, pozwoliła dzięki temu na zwiększenie parametrów przepływowych. Obecnie przepływ wynosi maksymalnie 60 ml/min, a podciśnienie 650 mmHg przy pełnej stabilności komory przedniej. 

Przechodząc do witrektomii tylnej pojawia się ogromna ilość nowości oraz innowacji. Nasz aparat dysponuje 10.000 cięć/min przy nożu wyposażonym w podwójne ostrze. Dzięki systemowi kontroli pracy noża zachowujemy pełną wydajność przy wysokich prędkościach cięcia. Jako, że kluczem do udanego zabiegu jest wizualizacja, OS4 został wyposażony w dwa ledowe źródła światła, gdzie jedno z nich ma możliwość zmiany barwy. Pozwala to doskonale kontrastować kluczowe dla chirurga struktury oka. 

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o tym, że OS4 to w pełni funkcjonalna platforma do mikrochirurgii oka, posiadająca wbudowany laser 532 nm, do którego możemy podłączyć endosondę, zaginaną ruchem identycznym jak przy pęsetach ILM. Ponadto laserem sterujemy za pomocą nożnego kontrolera, a dodatkowo operator może sterować mocą lasera w trakcie zabiegu. Przyznają Państwo, że jest to funkcja niespotykana w innych urządzeniach witrektomijnych. 

Inżynierowie w Oertli pomyśleli również o obsłudze aparatu. Nie musimy ręcznie przestawiać trójnika przy infuzji płynu, czy podaży powietrza - od dziś zrobi to OS4 po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Skoro mówimy o innowacjach i kroku w przyszłość musimy powoli pogodzić się z faktem, że chirurgia 23G wkrótce będzie wykorzystywana tylko do podaży i ekstrakcji oleju silikonowego. Przyszłość to operacje wykonywane przy pomocy narzędzi 25G oraz 27G. O ile trudno wyobrazić sobie podaż lub ekstrakcję oleju 5500 przez kaniule 27G, to musimy pamiętać, że usuwanie błon ILM przy pomocy takich narzędzi jest nie tyle możliwe, co pożądane. Firma Oertli wyszła na przeciw oczekiwaniom chirurgów i wprowadziła do swojej oferty akcesoria 25G, a wkrótce w katalogach zagoszczą również narzędzia 27G. 

W powyższym tekście zdarzyło mi się użyć sformułowania „platforma do kompleksowej chirurgii oka”, co w praktyce oznacza również możliwość wykonania zabiegu przeciwjaskrowego w jaskrze otwartego kąta przesączania. Od wielu lat Oertli promuje technologię HFDS, która jest dostępna również w aparacie OS4. Przy pomocy końcówki Abee Glaucoma Tip tworzymy 6 kieszeni w obrębie beleczkowania, które pozwalają na zwiększoną cyrkulację płynów. W ten prosty sposób obniżamy ciśnienie bez dodatkowego obciążania oka pacjenta. 

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że czeka nas rok pełen wyzwań, oraz nadziei, że nie tylko jako przedstawiciel i dystrybutor firmy Oertli, ale również jako partner, staniemy na wysokości Państwa oczekiwań i wspólnie wkroczymy w nową erę mikrochirurgii oka. Tak więc do zobaczenia na bloku operacyjnym.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Najmodniejszy kolor sezonu? - Żółty (577 nm)

Lasery są nieodzownym narzędziem codziennej pracy okulisty. Dla nas natomiast są pasją. Ich ciągły rozwój i ewolucja motywuje nas do intensywnej pracy po to, aby dostarczyć lekarzom technologie zgodne z najnowszymi trendami w okulistyce. Efektem jest nowe, zróżnicowane portfolio laserów żółtych. Przyjrzyjmy się bliżej laserom wyposażonym w głowicę generującą falę terapeutyczną o długości 577 nm i pracującym zarówno w trybie CW, jak i oferującym terapię podprogową (mikropuls).

Nieludzkie oczy z chorobami ludzi

Historia okulistyki weterynaryjnej jest relatywnie krótka, bowiem sięga XVII wieku. Wcześniejsze dane literaturowe opisują anatomię, objawy, zauważają sezonowość ich występowania etc., ale jako dyscyplina medycyny, okulistyka zwierząt powstała około 1700 r. Przez wieki lekarze medycyny postrzegali okulistykę weterynaryjną jako dziedzinę porównawczą z korzyścią dla obu stron. Począwszy od wynalezienia oftalmoskopu w 1850 r., poprzez fakoemulsyfikację, tomografię itd., okulistyka ludzka i weterynaryjna idzie w parze po dziś dzień.

Bezstresowa diagnostyka okulistyczna dzieci

Regularne badanie wzroku jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwsze badanie warto wykonać już u najmłodszych dzieci, gdyż nieleczona wada może doprowadzić do niedowidzenia lub zeza w przyszłości. Badania kontrolne są bardzo istotne w przypadku małych pacjentów, którzy najczęściej nie są świadomi złej jakości swojego widzenia. Wizyta u okulisty z niemowlęciem zalecana jest także w przypadku, gdy któreś z rodziców lub członków bliskiej rodziny posiada dużą wadę wzroku.

Odczarowujemy elektrofizjologię

Elektrofizjologia - to słowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. Kiedy zaproponowano mi pracę w LKC Technologies Inc. z tą grupą urządzeń miałam do tego ambiwalentny stosunek. Jednak po bliższym zapoznaniu się z tą dziedziną zweryfikowałam swoje nastawienie. Urządzenie RETeval® jest przenośne, łatwe w użyciu i przejrzyście interpretuje wyniki, co więcej - mieści się w damskiej torebce.

Nowości w Oertli

Ostatni rok był wyzwaniem dla całej branży medycznej. Również w okulistyce dało się odczuć skutki globalnej pandemii. Musieliśmy przekształcić funkcjonujące do tej pory schematy działań i dostosować je do nowych zasad. Nawet w szczycie pandemii serwisanci i inżynierowie aplikacyjni, rozumiejąc powagę swojej roli, pojawiali się w placówkach medycznych. Zachowując wszelkie procedury bezpieczeństwa sanitarnego, dbali o to, aby dostarczane urządzenia były sprawne, a przeszkolony personel mógł swobodnie wykonywać swoje zadania.