Prosto z kraju kwitnącej wiśni - nowości od Grand Seiko

Autor: Kamil Środa

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/51/2015

W świadomości użytkowników firma Grand Seiko jest synonimem solidności. Opinię taką japoński sprzęt zaskarbił sobie dzięki bardzo udanej serii autorefraktometrów o oznaczeniu GR. Są to urządzenia niezwykle proste w obsłudze, dokładne i niezawodne. Do perfekcji dopracowano elementy istotne przy badaniu refrakcji i keratometrii (modele GR-3300K i GR-3500K), ograniczając jednocześnie elektronikę jedynie do tego, co niezbędne. 

Dlaczego? Współcześnie bardzo często możemy się spotkać z tzw. przerostem formy nad treścią. Stwierdzenie to tyczy się również sprzętu medycznego. Wielu producentów, wręcz na siłę, dodaje do swoich urządzeń zupełnie zbędne w codziennym zastosowaniu funkcje, tylko po to, by wyróżnić się spośród konkurencyjnych urządzeń. Łączący się z tym wzrost „napakowania elektroniką”, nie dość, że generuje dodatkowe koszty, to jeszcze zwiększa awaryjność. Japońscy inżynierowie z Grand Seiko poszli bardziej konserwatywną drogą, nie zapominając jednak o nowoczesności. 

Ewolucja tego co dobre, a nie rewolucja. Tak w skrócie można opisać podejście Grand Seiko do wprowadzania nowych sprzętów. Tym razem firma wykonała jednak całkiem spory krok naprzód, którym jest uzupełnienie oferty o dwa modele dioptromierzy i foropter. Niby nic wielkiego, a jednak taki komplet urządzeń może znacznie podnieść jakość diagnostyki w gabinecie. Wszystko dzięki największej zalecie nowych aparatów, a mianowicie kompatybilności ze wspomnianymi autorefraktometrami, zarówno z ich obecną jak i poprzednią generacją. Autorefraktometry i dioptromierze mogą więc przesyłać dane z wykonanych pomiarów bezpośrednio do foroptera elektronicznego, który automatycznie zastosuje wskazane wyniki. Takie rozwiązanie znacząco usprawni podstawowe badania i pozwoli zaoszczędzić bezcenny czas.
 
foropter

Przedstawmy więc nieco bliżej naszych „bohaterów”. Foropter elektroniczny RV-II to ogniwo łączące sprzęty Grand Seiko. Przyglądając się specyfikacji technicznej dostarczonej przez producenta, można stwierdzić, że sprzęt ten cechuje się jednymi z najlepszych parametrów dostępnych na rynku. Oferowany jest bardzo szeroki zakres pomiarowy: sfera -34,5D ~ +32,0D, cylinder -7D ~ +7D. Dodatkowo w standardzie otrzymamy 21-punktowy program badania refrakcji i wprowadzony po raz pierwszy, program szybkiego badania. Łącznie do wyboru mamy cztery programy, z czego dwa z nich możemy samodzielnie modyfikować. Całość sterowana jest z zewnętrznej, bardzo intuicyjnej konsoli. 

Nieco enigmatyczne oznaczenia GL-7700 i GL-8800UP, to z kolei nazwy nowych dioptromierzy elektronicznych. Modele wyróżnia bardzo kompaktowy rozmiar, a także nietypowe ustawienie wyświetlacza względem miejsca zamocowania szkła. Ekran zamocowany jest poniżej umiejscowienia szkła, a więc inaczej niż w większości dioptromierzy dostępnych na rynku. Rozwiązanie to okazuje się niezwykle wygodne, zwłaszcza, że wyświetlacz daje możliwość odchylania. Dzięki temu korzystanie z dioptromierzy jest komfortowe zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Aż dziw bierze, że chyba nikt wcześniej nie stosował takiego ułożenia! Również pozostałe parametry prezentują się bardzo zachęcająco, jednak na wyróżnienie zasługuje szczególnie możliwość pomiaru przepuszczalności promieniowania UV i pomiar PD w modelu GL-8800UP.
 
Dioptromierz
Trzeba przyznać, że nowe urządzenia od Grand Seiko prezentują się imponująco. Wrażenie to na pewno spotęguje wykorzystanie ich możliwości w pakiecie, jako zestaw trzech sprzętów. Taka korelacja nie jest oczywiście niczym innowacyjnym w okulistyce, ale pamiętać musimy, że o klasie całości układu zawsze decyduje jego najsłabszy element, a w tym wypadku, proszę mi wierzyć, nie sposób taki znaleźć.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.