Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/59/2017

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Na salach endoskopowych można spotkać różne próby rozwiązania tego problemu – klasyczny stojak na kroplówkę z regulowaną wysokością, pomoc personelu poprzez manualne ściskanie worków z płynem, ręczne pompki w postaci gruszki, czy też drogie i skomplikowane pompy perystaltyczne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady, spośród najpoważniejszych z nich wymienić można: konieczność instruowania osób trzecich i brak bezpośredniej kontroli nad irygacją, wysokie koszty zakupu, konieczność angażowania własnych rąk, które już podtrzymują endoskop oraz narzędzia, brak możliwości precyzyjnego i szybkiego dozowania płynu. 
 
Peditrol 

Większość z wymienionych powyżej problemów rozwiązuje wykorzystanie systemu do irygacji Peditrol. Urządzenie składa się z dwóch elementów – metalowej pompy mechanicznej, umieszczanej podczas zabiegu koło nogi lekarza oraz jednorazowego zestawu drenów ze strzykawką i zaworkami przeciwzwrotnymi. Po zmontowaniu, całość podłączana jest z jednej strony do źródła płynu irygacyjnego, a z drugiej bezpośrednio do odpowiedniego kanału endoskopu.

Zyskujemy w ten sposób proste i skuteczne narzędzie, mogące pracować na dwa sposoby. Pierwszy przy podniesionym worku z płynem – z przepływem bazowym, z możliwością jego wspomagania pompą nożną. Drugi z workiem z płynem na poziomie pacjenta, wówczas cały przepływ jest generowany poprzez ruch nogą. W konfiguracji z workiem na poziomie pacjenta ilość płynu można regulować z dużą precyzją – od pojedynczych kropel aż do krótkiego strumienia o większym ciśnieniu. Maksymalna objętość płynu przechodząca przez endoskop przy jednorazowym, pełnym naciśnięciu pompy to 2,5 ml. Taka ilość wystarcza do oczyszczenia pola zabiegowego i nie powoduje znaczącego zwiększenia ciśnienia w nerce. Przy odrobinie wprawy narzędzie pozwala nie tylko na odrywanie skrzepów, przemieszczanie złogów do wysuniętych koszyczków, a również np. na znalezienie ujścia moczowodu do pęcherza moczowego. Obecnie na polskim rynku pracuje tylko kilka systemów Peditrol, entuzjastyczne opinie lekarzy pozwalają mieć jednak nadzieję na szybkie zwiększenie grona klientów, którzy chcą widzieć więcej podczas zabiegów. 

Zainteresowanych prezentacją zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym oraz odwiedzin naszego stoiska podczas najbliższego kongresu PTU w Katowicach 19-21 czerwca 2017. Na kongresie będzie możliwość rozmowy z autorem systemu oraz zapoznania się z innym, ciekawym produktem: jednorazowym ureterorenoskopem z giętką końcówką.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Celowana biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. ExactVu™

Rak prostaty (stercza, gruczołu krokowego) jest obecnie najczęściej rozpoznawanym w naszym kraju nowotworem złośliwym u mężczyzn. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów. Rak prostaty zajmuje 1. miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Celowana biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. ExactVu™ - OKIEM EKSPERTA

W naszym Centrum oferujemy pacjentom dostęp do nowatorskich metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jednym z takich rozwiązań jest biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. Jako pierwsi w Polsce zdecydowaliśmy się na zakup systemu ExactVu, ponieważ byliśmy przekonani, że zwiększy on nasze możliwości diagnostyczne i precyzję w prowadzeniu pacjentów w aktywnym nadzorze oraz w leczeniu ogniskowym raka prostaty. Jest to nowoczesne i bardzo obiecujące narzędzie charakteryzujące się wysoką czułością w wykrywaniu istotnego klinicznie raka gruczołu krokowego.

Rewolucja w ureterorenoskopii

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową).