Przełom w diagnostyce czerniaka - VivaScope 1500 - biopsja in vivo

Autor: Ewa Rzegocka

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/43/2013

Tradycyjne metody obrazowania skóry to w większości inwazyjne, czasochłonne procedury diagnostyczne. Skaningowy mikroskop konfokalny oferowany przez firmę Mavig pozwala w innowacyjny sposób zobrazować struktury skóry, krok po kroku, z mikroskopową dokładnością. Mikroskopia konfokalna znajduje zastosowanie w wielu obszarach badawczych, tj. diagnostyka raka skóry, chorób zapalnych skóry, a także w przemyśle kosmetycznym.


 
Skanujący, laserowy mikroskop konfokalny to nowoczesna odmiana mikroskopu fluorescencyjnego, w którym źródłem światła jest laser. Mikroskop ten umożliwia dokonywanie tzw. przekrojów optycznych preparatu, analizuje bowiem światło pochodzące z jednej jego płaszczyzny, eliminując światło docierające z warstw położonych wyżej lub niżej. Mikroskopia konfokalna bazuje na detekcji wypromieniowanego światła po wcześniejszej absorpcji przez daną substancję. Światło emitowane charakteryzuje się zawsze większą długością fali w stosunku do światła absorbowanego. Mikroskopia konfokalna opiera się zatem na pomiarze fluorescencji związków chemicznych, (tzw. barwników fluorescencyjnych) wiążących się z pewnymi typami komórek, strukturami subkomórkowymi lub grupami chemicznymi. W tym przypadku to melanina i keratyna stanowią naturalny kontrast, ponieważ cechują się wysokim współczynnikiem refrakcji. Pozwala to na obserwację struktur cytologicznych oraz architektury komórki. Komórkowe mikrostruktury skóry mogą zostać przedstawione w określonych horyzontalnych przekrojach o grubości poniżej 5 mikrometrów.

Wczesne rozpoznanie czerniaka złośliwego jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ jest czynnikiem decydującym w obniżaniu śmiertelności. Tymczasem rzeczywistość jest taka, że wiele łagodnych zmian barwnikowych musi być usuniętych, aby znaleźć pojedyncze zmiany nowotworowe. Użycie systemu VivaScope 1500 znacznie poprawia trafność diagnozy w dermatologii onkologicznej, jak również pomaga lepiej poznać biologię skóry. „Procedura umożliwia szybkie, bezbolesne i niezawodne rozpoznanie różnych nowotworów złośliwych skóry”, potwierdza dr Julia Welzel ze szpitala w Augsburgu. „Dodatkowo oszczędza pacjentom biopsji i niepokoju związanego z długim oczekiwaniem na diagnozę histologiczną”.

Urządzenie generuje obrazy czarno-białe skóry w optymalnej jakości. VivaScope 1500 bardzo dobrze nadaje się do wielu różnych zastosowań medycznych i kosmetycznych. Oprócz zdjęć konfokalnych mikroskop VivaScope wyposażony jest w kamerę VivaCam, która daje nam makroskopowy obraz o rozdzielczości pięciu megapixeli. Ten powiększony widok umożliwia badanie zróżnicowanych obszarów skóry i pozwala na korelację zdjęć makroskopowych i konfokalnych. Dodatkowo mikroskop VivaScope 1500 oraz 1500 Mulitlaser mogą zostać wyposażone w przenośny mikroskop konfokalny VivaScope 3000. Ułatwia on sprawdzenie trudno dostępnych obszarów skóry tj. nosa lub pod kolanem, dostarczając tym samym stabilny i wyraźny obraz in vivo.


 
Wierzymy mocno, że powyższe systemy w przyszłości będą stanowiły integralną część standardowego wyposażenia klinik dermatologicznych oraz ośrodków badawczych z branży kosmetycznej.

Serdecznie zapraszamy na stoisko firmy Mavig podczas Sympozjum EADV w Krakowie 23-26 maja 2013. My również tam będziemy!

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.