Skaningowy oftalmoskop laserowy

Autorzy: Anna Skłodowska, Magdalena Ulińska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/42/2012

Badanie dna oka, czyli ocena tarczy nerwu wzrokowego, plamki i obwodu siatkówki jest podstawowym badaniem okulistycznym. Wykonuje się je profilaktycznie, ale także w przypadku jakichkolwiek zaburzeń widzenia, pogarszania ostrości wzroku, u pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem i in. chorobami układu krążenia.

Dokładna ocena siatkówki wymaga rozszerzenia źrenic. Niestety u niektórych pacjentów nie jest to bezpieczne np. u osób z wąskim kątem przesączania, ze stożkiem rogówki czy uczulonych na krople rozszerzające. Czasami rozszerzenie źrenic jest niemożliwe: w przypadku obecności zrostów tęczówkowosoczewkowych, u osób po przebytych licznych operacjach oka lub w niektórych przypadkach pseudosoczewkowości. W tych sytuacjach wydaje się dobrym wyjściem zastosowanie urządzenia wykonującego fotografię całego dna oka bez konieczności rozszerzania źrenic. Przykładem takiego aparatu jest skaningowy oftalmoskop laserowy (inaczej funduskamera szerokokątna), który umożliwia precyzyjne badanie całego dna - obraz obejmuje równocześnie 2000 dna oka, czyli poza równik gałki, do okolicy rąbka zębatego. Monochromatyczne, niebieskie światło zastosowane w omawianym aparacie ma lepsze właściwości przenikania do tylnego odcinka dna oka, dzięki czemu uzyskuje się obrazy wyższej jakości niż podczas badań z użyciem tradycyjnej funduskamery.

Skaningowy oftalmoskop laserowy pozwala także na ocenę i umiejscowienie patologii w dnie oka z rozróżnieniem czy zmiana zlokalizowana jest w siatkówce czy naczyniówce - jest to możliwe dzięki użyciu nowoczesnej technologii z zastosowaniem dwóch różnych długości fal świetlnych.

Dodatkowo, aparat umożliwia ocenę autofluorescencji dna oka, co ma znaczenie w diagnostyce i progresji suchego AMD, w prognozowaniu wyników leczenia AMD wysiękowego jak również wstępnym różnicowaniu znamienia naczyniówki z czerniakiem.

Ponadto, skaningowy oftalmoskop laserowy umożliwia wykonanie angiografii fluoresceinowej i jednoczesną ocenę całego dna oka, co w przypadkach zaburzeń naczyniowych, które występują np. u pacjentów z cukrzycą, jest szczególnie przydatne. 200 Tx to jedyna dostępna na naszym rynku szerokokątna kamera, która umożliwia precyzyjne badanie całego dna oka, bez rozszerzania źrenic.

W Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym skaningowy oftalmoskop laserowy jest wykorzystywany do badań pacjentów od 4 miesięcy. Nasze doświadczenie wskazuje, iż aparat jest w pełni przydatny i wartościowy zarówno w przypadku badań przesiewowych pacjentów, jak również w specjalistycznej, zaawansowanej diagnostyce patologii naczyń dna oka, siatkówki i pośrednio naczyniówki. Umożliwia także badanie i monitorowanie zmian.

Naszym zdaniem skaningowy oftalmoskop laserowy 200Tx firmy Optos to urządzenie o bardzo wysokich walorach, w znaczącym stopniu ułatwiające diagnostykę zmian patologicznych tylnego odcinka gałki ocznej.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OptosOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.