TENE, BENE, HALTE FEST!

Autor: Leszek Mazan

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/52/2015

Nad Wartą i Odrą płonęły jeszcze pogańskie ogniska, na piaskach Mazowsza, gdzie dziś stoi Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina oddawano jeszcze hołdy bogowi Swarożycowi gdy krakowianie, ochrzczeni przez Cyryla i Metodego pławili się już w szczęściu chrześcijaństwa. Cudownym zbiegiem okoliczności przyjęliśmy chrzest dobre sto lat wcześniej niż reszta tego nieszczęsnego kraju. To widać do dziś: jesteśmy inni, lepsi, bardziej cnotliwi, gospodarni, oszczędni, otwarci na potrzeby bliźnich. Skromność, której nauczyli nas święci misjonarze, nie pozwala wymieniać wszystkich naszych przewag dzięki którym Kraków, zgodnie z boską wolą, stał się pępkiem świata. Nie Delfy. Kraków, Kraków, Kraków. 

Z biegiem lat, przybywało dowodów naszych przewag - nad resztą ziem nad Odrą i Wisłą. Tu wynaleziono koło (naukowe dowody). Tu dwa tysiące lat temu urodził się Jezus (kto nie wierzy niech porówna architekturę kościoła Mariackiego z krakowską szopką betlejemską). Tu usypano pierwsze kopce (pomysł podchwycił cały kraj i pół Europy). Skomponowano pierwszą viagrę (ogon szczura, zgniła słoma z butów, zasuszona żaba). Wyhodowano i upilnowano ostatnią dziewicę (Wanda córka Kraka).Wynaleziono i objawiono światu pierwsze perfumy. Wypromowano (1402 rok) pierwszego polskiego magistra (mgr Andrzej Wężyk, syn kuchcika króla Jagiełły, zjedzony przez Litwinów) i pierwsze na świecie panie magister farmacji (1827, siostry Studzińskie). Tu pierwszy raz rozległ się krzyk dziecka w łonie matki (są zeznania ośmiu świadków) oraz dźwięk hejnału granego - jako jedyny w świecie - co godzinę przez żywego fajermana. W Krakowie, na ulicy Szewskiej miał swój debiut bejzbol (taka gra, ulubiona przez jankesów: bije się piłkę kijem, a potem ucieka), hamburger (zepsuta również przez potomków wuja Sama cudowna krakowska kanapka z plastrem gorącej pieczeni), wymyślona przez samego Kopernika rezygnacja z łamania chleba na rzecz kromek (szydercy z Warszawy, jak to oni, od razu wymyślili, że kromka krakowska to taka, przez którą widać Tatry). Pod Wawelem założono (do tej pory nie do końca wiadomo po co) pierwszą polską szkołę wyższą, wydrukowano pierwszą książkę i pierwszą (niech nam Bóg odpuści) gazetę, pół roku wcześniej niż we Lwowie zaczęto kopać piłkę. A odkrycia naukowe? A służba zdrowia? Ha! Właśnie w Krakowie pracował (1287) pierwszy znany z nazwiska polski lekarz, ojciec Mikołaj, który wyleczył księcia Leszka Czarnego z paskudnej choroby: paraliżu członka. Właśnie w Krakowie król Jan Olbracht założył coś w rodzaju pierwszej kasy chorych (Kasa - tłumaczył opierającym się senatorom - będzie chodzić za pacjentem, a nie jak do tej pory pacjent za kasą). Założył i - niewiarygodne! - żył jeszcze całe pół roku!... 
 
Pepek
Tuż po transformacji ustrojowej, w roku 1990 dwaj dziennikarze krakowscy: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan stworzyli zupełnie nową gałąź nauki: KRAKAUEROLOGIĘ, czyli badania wyższości Krakowa nad resztą świata. Wyniki prac publikują w kolejnych tomach, a jest ich jak dotąd, pięć. Ten fundamentalny nosi skromny tytuł „Pępek świata nazywa się Kraków”. Zarówno w nim, jak i w następnych, zgodnie z sugestiami współpracującego z grupą badawczą Consultronix’u spora część materiału dotyczy leków i urządzeń powstałych lub debiutujących na ziemiach polskich. Prócz nadal bardzo popularnej piastowskiej viagry niezmienne zainteresowanie wzbudza zastosowanie oleju skalnego do leczenia źle gojących się ran. Prekursorskie w Polsce uśpienie eterem (1847) pozwoliło prof. Ludwikowi Bierkowskiemu skonstruować stół operacyjny „Z bólem i lub bez bólu”. Pytanie takie zadawał profesor każdemu pacjentowi ostrzegając, że „bez bólu” będzie droższe, poczym wydawał komendę asystentom: - Tene, bene, halte fest! Nieszczęśnika przywiązywano do stołu pasami, których wielkość była proporcjonalna do przewidywanej siły reakcji pacjenta... Również w Krakowie stosowano do trepanacji czaszki piłę służąca do dekapitacji płodu, aparat do zaglądania do tchawicy przy pomocy świeczki, karmienia pacjenta przez odbyt, czy bezbolesnego rwania zębów przy pomocy prądu elektrycznego. Tańsze były kleszcze „do chędożenia zębów z niezwykłą lekkością”. To tylko niektóre wybrane urządzenia i narzędzia szpitalne na które można było składać zamówienie w Consultronix’ie, oczywiście, gdyby istniał. Nie istniał. Jeszcze. Teraz istnieje. Wnioski z lektury „Pępka świata” powinny więc nasuwać się same.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Wirus, patogen, antygen. Czyli jak Natura komplikuje testy antygenowe

Trudno zaakceptować, że coś tak znikomego jak wirus, rzuci świat na kolana, osiągając mistrzostwo w zakaźności: obleciał kulę ziemską, przemierzył południki i równoleżniki, odwiedził przedszkola i emerytów oraz zmusił nas do zabawy w kotka i myszkę.

Panta rei

Długie wieczory, pogoda i ogólna sytuacja skłoniły mnie do zadumy. Tym razem nad tym, jak słowa zmieniają znaczenie wraz z upływem czasu. Ludzie uczeni nazywają to dryfem semantycznym. Podryfujmy zatem przez chwilę wspólnie. Zacznijmy od Józefa Ignacego Kraszewskiego, który główną bohaterkę „Starej Baśni” nazwał Dziwą. Dzisiaj facet, który tak zwróciłby się do kobiety, zapewne ryzykowałby kilka razów „z liścia”. A przecież by zostać Dziwą, kobieta musiała odznaczać się nie byle jakimi przymiotami ciała i ducha! Dlaczego dzisiaj to słowo stało się wulgaryzmem? Zapewne przez skojarzenie z podobnie brzmiącą „dziwką”, wywodzącą się wszak ze starosłowiańskiego děvъka (dziewczyna). A, że nieszczęsna Dziwa pochodzi od zupełnie innego, również starosłowiańskiego słowa divъ (podziw, zachwyt, zdumienie), nikogo już dziś nie rusza.

Proroctwa się spełniają, czyli felieton antyklerykalny

Św. Paweł (prywatnie mój ulubiony Apostoł) w jednym ze swoich listów napisał znamienne słowa: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł” (1 Kor. 10,12). Wracają one do mnie po tym niezwykłym i zaskakującym 2020 r., który szczęśliwie mamy już za sobą. Roku, który miał być ciekawszy od poprzednich, w którym mieliśmy być cały czas piękni, młodzi i bogaci. Wydawało się, że stoimy na twardym, a tymczasem szybko wszyscy upadliśmy. 

Marchewka

Czytam, że jest ogłoszony konkurs. Konkurs typu „nie kij a marchewka”. Chodzi o to, że w czasie pandemii wprowadzono mnóstwo obostrzeń. Za niestosowanie się do nich, grożą kary. 

„Strategie leczenia jaskry” – długo oczekiwana książka na polskim rynku wydawniczym

Właśnie ukazała się na rynku monografia „Strategie leczenia jaskry”. Książka ta powstała na bazie wieloletniego doświadczenia specjalistów z dwóch wiodących ośrodków okulistycznych w leczeniu jaskry w Polsce i uznawanych na świecie.