Tu nie ma miejsca na kompromis - premiera lasera Tango Reflex™

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/60/2017

Tworząc profil swojej działalności warto zadać sobie pytanie, czy aby nie patrzymy zbyt wąsko, lub przeciwnie – zbyt szeroko na plan jej rozwoju? Trudno podjąć decyzję o wyborze konkretnego obszaru specjalizacji podczas, gdy współczesna technologia oferuje tak wiele możliwości. Jednak kompleksowość usług medycznych nie zawsze idzie w parze z wygodą i bezpieczeństwem. Optymalnym podejściem w niemal każdej sytuacji okazuje się znalezienie tzw. złotego środka. Wiąże się to jednak z pójściem na pewnego rodzaju kompromis.
 
W momencie wyznaczania ścieżki rozwoju, uzupełniając listę docelowo wykonywanych zabiegów, pojawiają się dylematy: jak najlepiej rozbudować swoją ofertę, które spośród jej pozycji są najistotniejsze, które refundowane i czy jest na nie popyt…
 
Trudno świadomie zawęzić horyzonty działań poprzez wybór rozwiązania kompromisowego, które w jakiś sposób nas ogranicza i nie do końca satysfakcjonuje.
 
Czym więc należy się kierować?
Argumentem może być komfort stosowania najnowocześniejszych narzędzi stworzonych dla podniesienia skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów laserowych. Kolejny aspekt to odpowiedni bilans zaangażowania czasowego do wkładu środków finansowych. Na końcu pozostaje kluczowa kwestia w zmiennym otoczeniu biznesowym – elastyczność.
 
W planowaniu inwestycji istotne jest wybranie narzędzia, które zapewnia efektywność i rentowność, dlatego warto postawić na zaawansowany laser YAG/SLT – Tango Reflex™ firmy Ellex. 
Fot. 1. Wszechstronny laser Tango Reflex™
Zastosowany system oferuje pełen zakres funkcjonalności. Daje możliwość leczenia jaskry (SLT, Irydotomia), zaćmy wtórnej (Kapsulotomia), a także wykonania laserowej chirurgii ciała szklistego (Witreoliza oraz Membranotomia). Wszystko to bez żadnych ograniczeń i kompromisów. Szereg opatentowanych rozwiązań wdrożonych przez firmę Ellex gwarantuje laserowi znaczną przewagę technologiczną. Wieloletnie doświadczenie producenta w badaniach nad rozwojem produktów oraz współpraca z najbardziej renomowanymi ośrodkami klinicznymi na świecie stały się bazą do stworzenia wszechstronnego lasera all-in-one.
 
Tango Reflex™ wyróżnia się specjalną budową lampy szczelinowej, umożliwiającą uzyskanie zbieżności wizji, promienia lasera i oświetlenia lampy na jednej ścieżce optycznej. W efekcie operator wykonujący zabieg witreolizy ma możliwość stałej i precyzyjnej kontroli odległości miejsca zogniskowania lasera względem siatkówki. Osiągnięcie takiej zbieżności możliwe jest dzięki zastosowaniu ruchomego, zautomatyzowanego lustra Reflex, które w momencie wykonywania strzału usuwane jest z toru optycznego w celu dostarczenia światła lasera do oka pacjenta. W pełni koaksjalny system oświetlenia zapewnia doskonałą głębię ostrości obrazu w przednim odcinku oraz ułatwia dokładne ogniskowanie na strukturach zawartych w ciele szklistym. Jest to jedyne takie rozwiązanie umożliwiające pełną kontrolę zabiegu w pobliżu siatkówki. W bezpieczeństwie pacjenta marka Ellex nie uznaje kompromisów ani półśrodków.
 
Istotną innowacją zastosowaną w laserze Tango Reflex™, są dwa lasery celownicze – zielony oraz czerwony (wybór dokonywany za pomocą ergonomicznego ekranu dotykowego). Zielone światło znacznie lepiej przenika przez ciało szkliste, ułatwiając ogniskowanie oraz eliminując odblaski. Dodatkowo zielone światło jest kontrastujące dla różowego refleksu, pochodzącego od siatkówki oka, co zmniejsza ryzyko błędu w ogniskowaniu. W trybie SLT stosowany jest klasyczny czerwony laser celowniczy. Unikalnym rozwiązaniem jest cyfrowy system odpowiadający za wewnętrzne chłodzenie głowicy. Zwiększa to żywotność sprzętu oraz podnosi stabilność energii. Całość zamknięta jest w elegan-
ckiej, minimalistycznej formie. Jakość wykonania można krótko określić terminem High-end.
 
Założeniem powstania lasera Tango Reflex™ było umożliwienie w pełni bezpiecznego i skutecznego wykonywania witreolizy oraz SLT. Jednak ma on wciąż zastosowanie jako tradycyjny YAG w Irydotomii i Kapsulotomii. W tej odsłonie po wszczepach soczewek nowej generacji (dyfrakcyjnych, torycznych), wspomniane wcześniej właściwości optyczne minimalizują ryzyko uszkodzenia części optycznej soczewki.
Fot. 2. Amorphous clump (zdjęcie wykonane przez dr Paula I. SINGH,  Eye Centers of Racine, Kenosha WI, USA
Tango Reflex™, jako wszechstronny laser okulistyczny, daje możliwość wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii, zapewniając przewagę w zakresie wykonywanych procedur oraz dużą elastyczność działania. Pamiętajmy, że największym kosztem jest koszt utraconej szansy.
 
Adam Smith tak pisał o tym w „Badaniach nad naturą i przyczynami bogactwa narodów": „gdy [przedsiębiorca] kieruje wytwórczością tak, by jej produkt posiadał możliwie najwyższą wartość, myśli tylko o swym własnym zarobku, a jednak w tym, jak i w wielu innych przypadkach, jakaś niewidzialna ręka kieruje nim tak, aby zdążał do celu, którego wcale nie zamierzał osiągnąć. (...)”. Niech więc naszym wspólnym, zamierzonym celem będzie inwestycja w kompleksową pomoc pacjentowi, opartą na najwyższych standardach bez żadnych kompromisów.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki EllexOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Czas na zmiany! Lasery okulistyczne Meridian Medical

U nas też zmiany – lasery Ellexa zastąpiły urządzenia szwajcarskiej firmy Meridian Medical.

Komentarz producenta - Oertli

The name Oertli stands for Swiss quality of the highest precision and reliability. We develop and produce our products exclusively in Switzerland, in the St. Gall Rhine Valley. These values are also very important to our business partners. For instance, we have been working for several years with the Swiss laser manufacturer Meridian Medical, which provides us with the Endo laser module in OS 4. 

Współpracujemy tylko z najlepszymi!

Miło mi podzielić się z Państwem dobrą wiadomością. Consultronix, od listopada 2020 r., jest przedstawicielem szwajcarskiej firmy Meridian Medical. Tym samym poszerzył i uzupełnił swoją ofertę laserów okulistycznych. 

Czy na pewno widzisz wszystko? Urządzenia SLO marki Optos

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, w ten sposób Antoine de Saint-Exupéry w „Małym Księciu” uczył nas, by na ludzi patrzeć sercem. Gdyby jednak nieco zmienić perspektywę i przeanalizować te słowa całkowicie dosłownie? Wtedy moglibyśmy stwierdzić, że patrząc, nie dostrzegamy tego, co jest najbardziej istotne. Taka sytuacja ma szczególne znacznie w diagnostyce medycznej. Przeoczenie danego symptomu może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjenta. 

Okiem eksperta - urządzenia Optos

Badanie z urządzeniem Optos pozwala na uwidocznienie oraz utrwalenie w formie fotografii barwnej szczegółów dna oka. Jest to bardzo cenne narzędzie, dzięki któremu można diagnozować, śledzić efekty wdrożonej terapii oraz przede wszystkim rozpoznawać obecność patologii obwodu oka. Wynik badania można uzyskać bez potrzeby rozszerzania źrenic.