Twoje okno na świat. TRIVA firmy HumanOptics

Autor: Agnieszka Gawin

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/71/2021

Czas pandemii wiele nam uświadomił, zmodyfikował nasze życie i pokazał nowe formy egzystencji w społeczeństwie. Ludzie bez względu na wiek, czy status społeczny musieli nadążyć za trendami i cyfrową ewolucją świata. Nowa rzeczywistość także na seniorach wymusiła natychmiastowe przystosowanie się do niestandardowych warunków. Kontakt ze światem stał się możliwy w dużej mierze dzięki mediom czy urządzeniom multimedialnym. Dobra jakość wzroku stała się więc istotna, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Technologia optyczna, również podlegająca ewolucji, musiała sprostać wymaganiom nowych realiów. Specjaliści, poszukując rozwiązań na poprawę komfortu życia ludzi, poddali analizie dostępne już na rynku produkty. 

Firmę HumanOptics tworzy zespół osób podążających za nowymi trendami, innowatorzy i inżynierowie o dużym doświadczeniu w zakresie technologii optycznych. To dzięki ich kreatywności firma nieustannie modyfikuje swoje produkty, dopasowując je do zmieniających się potrzeb lekarzy i ich pacjentów. Tak powstała Triva, soczewka trójogniskowa posiadająca wszystkie walory soczewki dyfrakcyjnej, wzbogacona o nowe rozwiązanie, dzięki któremu uzyskano obraz czysty i ostry w każdym dystansie. Triva to połączenie dwóch technologii: optyki dyfrakcyjnej w części środkowej i refrakcyjnej na peryferiach. Ponadto zmodyfikowano strefę wewnętrzną soczewki, aby widzenie w różnych dystansach zyskało wysoką stabilność. Achromatyczny, centralny element dyfrakcyjny dał ergonomiczny zasięg widzenia bliskiego oraz komfortowe widzenie pośrednie i dalekie. Dodatkowo wyeliminowano niepotrzebne dysfotopsje oraz zredukowano efekt halo i odblaski na pierścieniach poprzez odpowiednią strukturę, wysokość i rozmieszczenie progów dyfrakcyjnych.

Soczewka pozwala na progresywne, zmiennoogniskowe widzenie, które ułatwia codzienne funkcjonowanie eliminując potrzebę noszenia okularów. Zoptymalizowane ogniska soczewki i 7 pierścieni dyfrakcyjnych w jej centrum, dają swobodę korzystania z ekranów cyfrowych. Dzięki temu pacjenci poddający się operacji usunięcia zaćmy, mają szansę na wyeliminowanie potrzeby noszenia okularów w sytuacjach, w których do tej pory było to konieczne. 

Soczewkę Triva wyróżnia także optyka refrakcyjna. Część peryferyjna soczewki ma kluczowe znaczenie w procesie widzenia mezopowego. Nie bez powodu brak w niej pierścieni, które z fizycznego punktu widzenia, pozbawiają oko światła wpadającego do jego wnętrza. Dzięki części refrakcyjnej soczewka w momencie, gdy źrenica jest szeroko otwarta umożliwia przepływ większej ilości światła do oka. Obraz w warunkach mezopowych jest więc zawsze wyraźny.

Ważnym elementem jest także materiał, z którego wykonana jest soczewka. Dbałość o całokształt implantu zamyka materiał fizjologiczny - w tym przypadku akryl hydrofilny. Jest on całkowicie biokompatybilny i czysty, a dzięki odpowiedniemu procesowi polimeryzacji jego jakość bezpośrednio przekłada się na ostrość widzenia. Soczewki wyposażone są w filtr UV oraz filtr światła niebieskiego, który dodatkowo chroni siatkówkę blokując światło niebieskie tylko w koniecznym zakresie (nie wprowadza innych zaburzeń wynikających z braku dopływu do oka tego rodzaju światła, które w pewnym zakresie jest potrzebne). 

Budowa soczewki - jednoczęściowa z dwoma haptykami w kształcie litery C - sprawia, że jest ona wygodna podczas implantacji. Umieszczona jest w injectorze typu preloaded, co znacząco wpływa na komfort lekarza i bezproblemowe przeprowadzenie wszczepu. ♦

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki HumanOpticsOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

OS 4™ - platforma operacyjna nowej generacji

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego wydania CX News prezentujemy najnowsze funkcje aparatu OS 4 w ulepszonej wersji. Upgrade przyniósł kilka ważnych zmian ułatwiających wykonywanie zabiegów oraz zwiększających komfort obsługi sprzętu. Na grafice poniżej wyróżnione zostały nowe elementy. Przypominamy również o standardowych cechach wszechstronnego aparatu firmy Oertli Instrumente AG. Nowe funkcje zyskał także sterownik nożny, obsługujący zarówno aparat, jak i laser. Teraz możemy skorzystać ze 100 predefiniowanych ustawień dopasowanych do naszych potrzeb! 

Testymonial nt. OS 4™

Firmę Oertli znam już prawie 20 lat. Pierwszy aparat dostałem od znajomego lekarza z Niemiec, później przez prawie 15 lat pracowałem na aparatach CataRhex i OS 3. 

Testymonial nt. Triva

Klinika Oczu, Ośrodek Okulistyczny w Jeleniej Górze, jako pierwszy w Polsce wszczepił nowy model soczewki multifokalnej – trójogniskowy implant Triva-aAY, niemieckiej firmy HumanOptics.

Nasze doświadczenia z soczewką toryczną Vivinex™ Toric firmy HOYA

Metodą z wyboru w leczeniu współistniejącej zaćmy i astygmatyzmu rogówkowego jest fakoemulsyfikacja soczewki własnej i wszczep sztucznej soczewki torycznej. Aby osiągnąć najlepszy wynik refrakcyjny zaleca się, aby korygować astygmatyzm rogówkowy w przypadku, gdy jest on większy od 0,75 D. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas wszczepu soczewki wieloogniskowej lub o wydłużonej głębi ostrości (EDOF). Szacuje się, że około 40% pacjentów ma astygmatyzm rogówkowy większy niż 1 D. Około 10% pacjentów zgłasza się z astygmatyzmem wynoszącym ponad 2 D. Zmiany w finansowaniu leczenia zaćmy, które zaszły w 2018 r. umożliwiły korygowanie astygmatyzmu rogówkowego powyżej 2 D podczas operacji usunięcia zaćmy w ramach zabiegu refundowanego. To sprawiło, że soczewki toryczne są dzisiaj znacznie częściej stosowane w codziennej praktyce. 

Testymonial nt. Vivinex™ Toric

W naszym Ośrodku w Katowicach szczególną uwagę zwracamy na pacjentów. Ich komfort funkcjonowania po operacji zaćmy jest dla nas priorytetem. Dlatego szukamy rozwiązań najlepiej odpowiadających na ich potrzeby. Od niedawna operacje zaćmy u osób wymagających dodatkowej korekcji astygmatyzmu przeprowadzam z nową soczewką wewnątrzgałkową marki Hoya.