Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Twoje okno na świat. TRIVA firmy HumanOptics

Autor:

Czas pandemii wiele nam uświadomił, zmodyfikował nasze życie i pokazał nowe formy egzystencji w społeczeństwie. Ludzie bez względu na wiek, czy status społeczny musieli nadążyć za trendami i cyfrową ewolucją świata. Nowa rzeczywistość także na seniorach wymusiła natychmiastowe przystosowanie się do niestandardowych warunków. Kontakt ze światem stał się możliwy w dużej mierze dzięki mediom czy urządzeniom multimedialnym. Dobra jakość wzroku stała się więc istotna, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Technologia optyczna, również podlegająca ewolucji, musiała sprostać wymaganiom nowych realiów. Specjaliści, poszukując rozwiązań na poprawę komfortu życia ludzi, poddali analizie dostępne już na rynku produkty.

Firmę HumanOptics tworzy zespół osób podążających za nowymi trendami, innowatorzy i inżynierowie o dużym doświadczeniu w zakresie technologii optycznych. To dzięki ich kreatywności firma nieustannie modyfikuje swoje produkty, dopasowując je do zmieniających się potrzeb lekarzy i ich pacjentów. Tak powstała Triva, soczewka trójogniskowa posiadająca wszystkie walory soczewki dyfrakcyjnej, wzbogacona o nowe rozwiązanie, dzięki któremu uzyskano obraz czysty i ostry w każdym dystansie. Triva to połączenie dwóch technologii: optyki dyfrakcyjnej w części środkowej i refrakcyjnej na peryferiach. Ponadto zmodyfikowano strefę wewnętrzną soczewki, aby widzenie w różnych dystansach zyskało wysoką stabilność. Achromatyczny, centralny element dyfrakcyjny dał ergonomiczny zasięg widzenia bliskiego oraz komfortowe widzenie pośrednie i dalekie. Dodatkowo wyeliminowano niepotrzebne dysfotopsje oraz zredukowano efekt halo i odblaski na pierścieniach poprzez odpowiednią strukturę, wysokość i rozmieszczenie progów dyfrakcyjnych.

Soczewka pozwala na progresywne, zmiennoogniskowe widzenie, które ułatwia codzienne funkcjonowanie eliminując potrzebę noszenia okularów. Zoptymalizowane ogniska soczewki i 7 pierścieni dyfrakcyjnych w jej centrum, dają swobodę korzystania z ekranów cyfrowych. Dzięki temu pacjenci poddający się operacji usunięcia zaćmy, mają szansę na wyeliminowanie potrzeby noszenia okularów w sytuacjach, w których do tej pory było to konieczne.

Soczewkę Triva wyróżnia także optyka refrakcyjna. Część peryferyjna soczewki ma kluczowe znaczenie w procesie widzenia mezopowego. Nie bez powodu brak w niej pierścieni, które z fizycznego punktu widzenia, pozbawiają oko światła wpadającego do jego wnętrza. Dzięki części refrakcyjnej soczewka w momencie, gdy źrenica jest szeroko otwarta umożliwia przepływ większej ilości światła do oka. Obraz w warunkach mezopowych jest więc zawsze wyraźny.

Ważnym elementem jest także materiał, z którego wykonana jest soczewka. Dbałość o całokształt implantu zamyka materiał fizjologiczny – w tym przypadku akryl hydrofilny. Jest on całkowicie biokompatybilny i czysty, a dzięki odpowiedniemu procesowi polimeryzacji jego jakość bezpośrednio przekłada się na ostrość widzenia. Soczewki wyposażone są w filtr UV oraz filtr światła niebieskiego, który dodatkowo chroni siatkówkę blokując światło niebieskie tylko w koniecznym zakresie (nie wprowadza innych zaburzeń wynikających z braku dopływu do oka tego rodzaju światła, które w pewnym zakresie jest potrzebne).

Budowa soczewki – jednoczęściowa z dwoma haptykami w kształcie litery C – sprawia, że jest ona wygodna podczas implantacji. Umieszczona jest w injectorze typu preloaded, co znacząco wpływa na komfort lekarza i bezproblemowe przeprowadzenie wszczepu. ♦

Autorzy