WOC 2014

Autor: Piotr Barański

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/48/2014

こにちわ (konichiwa – dzień dobry)
Za nami kolejna edycja World Ophthalmic Congress! Tym razem targi odbyły się w stolicy kraju kwitnącej wiśni i to dokładnie w okresie sakury. O ile kwitnięcie wiśni jest faktycznie zjawiskowe to japońska kultura tak całkowicie odbiega od europejskich realiów, że aż trudno w to uwierzyć.

Proszę sobie wyobrazić, że średnio dziennie byłem przepraszany 100-150 razy, absolutnie za wszystko. Spotykaliśmy ludzi, którzy uprzejmie zwracali nam uwagę, że na naszej drodze znajduje się nierówność, za co przepraszają i jednocześnie proszą abyśmy uważali. Czy wyobrażacie sobie w Polsce sytuację, w której budowlaniec, każdego napotkanego przechodnia obdarza ciepłym uśmiechem i uprzejmie się zwraca „najmocniej Państwa przepraszam, ale właśnie remontujemy chodnik, czy byli by Państwo tak uprzejmi i skorzystali z drugiej strony ulicy, raz jeszcze przepraszam za te niedogodności i życzę Państwu miłego dnia, dziękuję za zrozumienie, do widzenia”- ABSTRAKCJA, ale nie w Japonii, tam to zwykła codzienność. Innym ciekawym do opisania zjawiskiem są pociągi, a zwłaszcza ich punktualność. Proszę sobie wyobrazić podróż koleją z Fukushimy do Hiroshimy, pierwszy pociąg odjeżdża o 7:38, po drodze jest 7 przesiadek i rozkładowo koniec podróży o 10:17, to tak właśnie jest, nie minutę wcześniej, nie minutę później – magia. Powiedzenie, że coś chodzi jak w szwajcarskim zegarku powinno się zmienić na: chodzi jak japońska kolej.
 
WOC 2014


Mógłbym tak zapisać cały numer tego CX News’a a i pewnie jeszcze kilka kolejnych, innymi słowy gorąco Państwa zachęcam do podróży na daleki wschód aby przeżyć kulturowe zderzenie.

Na zakończenie chciałbym jeszcze wspomnieć, że targi WOC odbyły się w znanym budynku Tokyo International Forum projektu samego Rafaela Vinoly. Japońska edycja kongresu była licznie reprezentowana przez polskie audytorium, według organizatorów zarejestrowało się ponad 150 lekarzy znad Wisły. Produkty Consultronix odwiedzający mogli podziwiać na wspólnym stoisku z marką Grand Seiko.

Do zobaczenia za dwa lata w Meksyku! ありがと ごさいます さいおならOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Influencerka

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie taka oto informacja: „nasza 15-letnia córka całkiem nieźle się urządziła, jest influencerką, ma 160 tys. followersów i od samych tylko firm kosmetycznych co tydzień dostaje parotysięczne prezenty, byle by tylko tą, a nie inną szminką przed kamerką usmarowała sobie usta". Zacząłem drążyć temat i okazało się, że aby dziś stać się autorytetem dla 160 tysięcy nastolatków, należy najpierw przez parę lat coś trenować, na przykład taniec albo pływanie, a gdy już się znudzi, zacząć gwałtownie odrabiać zaległości imprezowe, by wreszcie z pomocą rodziców przestać ćpać i skończyć szkołę podstawową - podziwu godny sukces!!!

Czysta Wisła - Why Not

Pandemia pokazała jasno, jak negatywny wpływ na planetę ma globalna gospodarka. Przyszedł czas walki o poprawę warunków naszego wspólnego środowiska naturalnego. Jako Fundacja Why Not chcemy aktywnie się w nią włączyć. Stąd projekt związany z Wisłą, największą dziką (nieuregulowaną) rzeką w Europie. Najwyższy czas, by rozpocząć systematyczne działania, dążące do poprawy czystości jej wód. 

Czysta Wisła - Why Not - Dr hab. Andrzej Woźnica

Celem wyprawy było przyjrzenie się całej Wiśle i zebranie danych na temat jakości i ilości wód na całym jej przebiegu. Obecnie woda z rzeki jest pobierana i badana tylko w ok. 20 stałych punktach, ale my w trakcie spływu, w ramach akcji „Czysta Wisła – Why Not”, analizowaliśmy ją co kilometr na jej całej ok. 1000-kilometrowej długości. Już po przepłynięciu pierwszych odcinków naukowcy zauważyli sterty śmieci. Zaobserwowaliśmy niesamowitą ilość plastiku wyrzuconego w różnych miejscach. ♦

Czysta Wisła - Why Not - Dr hab. Damian Absalon

Nasze badania są unikatowe, ponieważ jesteśmy w stanie zatrzymać rzekę w jednym kadrze, w krótkim czasie. Ich idea jest taka, że chcemy pokazać hot spoty, czyli miejsca najbardziej zagrożone i zanieczyszczone. Czasami na punktach monitoringowych nie widać, kto jest odpowiedzialny za to, że na danym odcinku rzeki jakość wody jest taka kiepska. ♦ 

Czysta Wisła - Why Not - Agnieszka Sotoła

Akcja „Czysta Wisła - Why Not” od razu mnie zainteresowała. Czemu? Po okresie pandemicznej izolacji wreszcie coś się dzieje, mamy szansę na spotkania towarzyskie, a ja lubię ludzi! Do tego bliska mi jest kwestia ochrony środowiska i jestem przekonana, że trzeba o tym mówić głośno i na wiele sposobów. Aneta Sotoła była uprzejma stworzyć ze mną team, nie tylko rodzinny i zawodowy, ale też kajakowy. W oczekiwaniu na godzinę „zero” przyglądałyśmy się prognozie pogody — pełne optymizmu, bo w końcu poniedziałek był skąpany w słońcu. O 3:30 ze snu wyrwał mnie dźwięk budzika, otworzyłam oczy i byłam pewna, że śnię. Strugi deszczu za oknem i pytanie — co dalej... Kawa i decyzja. Mamy plan, działamy! I tak w ulewnym deszczu, zaczynając po godz. 4 (dodam w nocy!), przepłynęłyśmy najdłuższy odcinek — 27 km. Było fantastycznie i piszemy się na kolejne takie lub inne akcje! ♦