Zainspirowany niską dawką MAMMOMAT Inspiration Prime

Autor: Piotr Wawrzyńczyk

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 3/45/2013

„Chcieliśmy ulepszyć aparat, ale ostatecznie osiągnęliśmy rewolucyjną zmianę. Od początku naszym celem było rozwinięcie niskodawkowej techniki. Ale zmniejszenie dawki nawet o 30% z zachowaniem tej samej jakości obrazu? Technologia Prime wyznacza nową erę w obrazowaniu piersi! Ostatecznie pokazuje to, iż różnica między zmianą a rewolucją leży w szczegółach” – Wilhelm Hanke, dział Badań i Rozwoju, Siemens AG. Od początku roku 2013 na rynku dostępna jest innowacyjna wersja cyfrowego mammografu firmy Siemens – MAMMOMAT Inspiration Prime. W porównaniu z dotychczas dostępnym na rynku aparatem, dodano technologię Prime, wymieniono detektor oraz poprawiono algorytmy, pozwalające na indywidualny dobór dawki (OpDose). Udoskonalono adaptacyjny AEC oraz OpView. Wszystkie te zmiany pozwoliły na uzyskanie takiej samej jakości obrazów, przy obniżeniu dawki nawet o 30%.

PRIME (Progressive Reconstruction Intelligently Minimizing Exposere) łączy w sobie możliwość wykonania akwizycji bez kratki z progresywną rekonstrukcją. Innymi słowami, zdjęcia wykonywane są bez obecności motorycznie wysuwanej kratki przeciwrozproszeniowej, zaś artefakty powstające na obrazie od promieniowania rozproszonego są usuwane w trakcie rekonstrukcji przy użyciu specjalnie stworzonych do tego celu algorytmów. Dzięki wysunięciu kratki, dawka promieniowania nie musi być tak duża, jak w przypadku cyfrowych mammografów firm konkurencyjnych. Wynika to z prostego faktu - została usunięta jedna z przeszkód na drodze: anoda - detektor. Zastosowane oprogramowanie identyfikuje struktury rozpraszające promieniowanie, a następnie optymalizuje obraz. Dzięki takiemu zabiegowi, bawarskim inżynierom udało się w znaczny sposób ograniczyć dawkę promieniowania, na jaką jest narażona pacjentka w trakcie badania. Więcej na temat algorytmu, jak i możliwości ograniczenia dawki można znaleźć w artykule naukowym pt. „Full-field Digital mammography with grid-less acquisition and software-based scatter correction: Investigation of dose saving and image quality” A. Fieselmann, D. Fischer, G. Hilal, F. Dennerlein, T. Mertlmeier, D. Uhlenbrock.

 porównanie_obrazów

Nie bez znaczenia, dla redukcji dawki, jest ulepszona funkcja OpDose. Dzięki wprowadzonym zmianom, system jeszcze lepiej dobiera parametry ekspozycji dla każdej piersi – najlepszy zestaw anoda/filtr wybierany jest w zależności od grubości i gęstości tkanki piersi. Nowością jest możliwość wyboru 5 poziomów dawki, przy równoczesnej optymalizacji wszystkich parametrów ekspozycji. System AEC (automatic exposure control), na podstawie obszaru o największej gęstości, wylicza dawkę, co pozwala na osiągnięcie odpowiedniego kontrastu. W najnowszym cyfrowym mammografie firma Siemens wprowadziła algorytm AEC, który działa dla każdej projekcji i widoku, np. CC i MLO – mięśnie nie wpływają na zmiany parametrów ekspozycji. Ulepszeniu uległ też system OpView. Oprogramowanie to pozwala na dostosowanie sposobu wyświetlania obrazu w taki sposób, aby był on jak najbardziej czytelny dla użytkownika. Umożliwia ono wybór predefiniowanych sposobów wyświetlania obrazu – dostępne jest 5 różnych wariantów.

 wykres_zależności

Całość dopełnia znana z poprzednich wersji lampa z podwójną anodą Mo/W wyposażona w dwa rodzaje filtrów Mo oraz Rh. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydłużono żywotność lampy. Dodatkowo kombinacja anoda W/ filtr Rh pozwala zredukować dawkę do 50% w stosunku do lamp innych producentów. System optymalizacji siły kompresji OpComp® w połączeniu z ergonomicznymi kształtami aparatu, izocentrycznym gantry oraz opcjonalnym podświetleniem MoodLight wpływają bardzo korzystnie na samopoczucie pacjentki w trakcie wykonywania badania. OpComp® indywidualnie dla każdej pacjentki dobiera poziom ucisku. Kompresja trwa tak długo, jak pierś pacjentki pozostaje miękka i podatna na ucisk. Kiedy poziom gwarantujący maksymalną jakość obrazu zostaje osiągnięty, uciskacz zatrzymuje się automatycznie.

Dla zaawansowanych badań MAMMOMAT Inspiration może być wyposażony w opcję tomosyntezy 3D o jednym z największych zakresów obrotu na rynku ±25˚. Tak duży zakres ruchu pozwolił na zwiększenie rozdzielczości systemu w płaszczyźnie pionowej piersi. W konsekwencji uzyskujemy lepsze rozdzielenie obiektów na różnych głębokościach. Należy tutaj dodać, iż wykonanie tomosyntezy za pomocą MAMMOMATu Inspiration nie wymaga wykonywania początkowej projekcji 2D – rozwiązanie takowe jest stosowane w aparatach firm konkurencyjnych.

 tomosynteza_3d

Aparat może być wyposażony w funkcję biopsji stereotaktycznej, która pozwala na w pełni zautomatyzowane procedury zabiegowe. Ponieważ całość została wyprodukowana przez jednego producenta nie mamy problemów z pionowym i bocznym prowadzeniem igły. Do całego zabiegu wykorzystywana jest stacja technika, z tego względu nie ma konieczności instalacji dodatkowych stanowisk.

Obecnie zmiany o charakterze nowotworowym są jednymi z najczęściej wykrywanych. Wiąże się to zarówno z lepszą dostępnością do najnowocześniejszej aparatury przesiewowej, jak i z większą świadomością zagrożeń, jakie ze sobą niosą. Dzięki zastosowaniu techniki Prime już nigdy więcej pacjentki nie będą musiały być narażane na zbędne promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu przyczyniamy się do ograniczenia uszkodzeń struktury DNA powodujących mutację w łańcuchu molekularnym kobiecych organizmów. 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki SiemensOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.