Zatyczki do kanalików łzowych – doświadczenia własne

Autor: lek. med. Katarzyna Molęda-Gładysz

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/56/2016

W ofercie firmy Consultronix dostępne są trzy rodzaje zatyczek do kanalików łzowych. Są to zatyczki całkowicie zamykające drogi łzowe typu Parasol Punctual Ocluder, syntetyczne implanty rozpuszczalne Extend, oraz częściowo zamykające drogi łzowe Micro Flow. Szeroki wybór rozmiarów zatyczek pozwala dopasować je praktycznie do każdej wielkości kanalików łzowych. 
 
Leczenie przy pomocy zatyczek daje możliwość częściowego lub całkowitego zablokowania odpływu łez z worka spojówkowego do dróg łzowych, a dalej do jamy nosowej. Efektem tego jest wzrost objętości łez własnych w worku spojówkowym. Zatyczki do dróg łzowych są wygodną alternatywą wobec stosowania preparatów sztucznych łez, celem nawilżenia powierzchni gałek ocznych. W niektórych przypadkach zastępują całkowicie terapię miejscową sztucznymi łzami lub ograniczają w znacznym stopniu ilość zakropleń w ciągu dnia. 
 
Zatyczki do kanalików łzowych znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu zaburzeń nawilżania powierzchni gałek ocznych, wynikających z różnego stopnia niedoboru łez. Niedobór ten w worku spojówkowym może być związany z obniżoną produkcją łez przez gruczoł łzowy lub z powodu nadmiernego parowania łez z powierzchni gałek ocznych. Obniżoną produkcję łez obserwujemy w przypadku chorób gruczołu łzowego, chorób ogólnoustrojowych, zaburzeń hormonalnych (ciąża, okres menopauzy) oraz u osób starszych, noszących soczewki kontaktowe lub stosujących na stałe niektóre leki. Nadmierne parowanie łez występuje w przypadku chorób brzegów powiek, niedomykalności szpary powiekowej, pracy w pomieszczeniach klimatyzowanych i przy komputerze. 
 
proces aplikacji zatyczek 
 
Zatyczki Extend stosowałam u pacjentów z obniżoną produkcją łez, potwierdzoną testem Schirmera celem oceny tolerancji oraz długotrwałej poprawy komfortu odczuwanego przez samego pacjenta. Po okresie trzech miesięcy, większość pacjentów zdecydowała się na zastąpienie zatyczek tymczasowych zatyczkami stałymi - Parasol. Byli to pacjenci z chorobą ogólnoustrojową, u których Zespół Suchego Oka (ZSO) jest jednym z objawów choroby przewlekłej. U tych pacjentów udało się znacznie zredukować ilość zakropleń leków miejscowych i odczuwalnie podniósł się ich komfort życia. Zatyczki trzymiesięczne są również dobrze tolerowane u osób z przejściowymi zaburzeniami nawilżania powierzchni gałek ocznych (zaburzenia hormonalne, menopauza). W przypadku chorób brzegów powiek, zatyczki Extend mogą być stosowane jako leczenie okresowe i wspomagające do leczenia miejscowego brzegów powiek, takich jak toaleta brzegów powiek, stosowanie leków przeciwzapalnych i nawilżających. 
 
Zabieg aplikacji zatyczek nie wymaga skomplikowanych procedur medycznych. Można go wykonać w gabinecie okulistycznym. Jest to procedura prosta, bezbolesna i niewymagająca znieczulenia. Zatyczki dostępne są w oryginalnych, jednorazowych aplikatorach, w większości przypadków nie jest konieczne rozszerzanie punktu łzowego. Ułatwia to zarówno pracę lekarzowi, jak i zwiększa komfort pacjenta podczas wprowadzania implantu. Ważne jest, że w razie potrzeby zatyczkę można usunąć za pomocą pęsety. Przed aplikacją polecałabym sprawdzenie drożności dróg łzowych, ponieważ kilkakrotnie stwierdziłam ich niedrożność w dalszych odcinkach lub anomalie rozwojowe. 
 
Podsumowując, terapia przy pomocy zatyczek do kanalików łzowych jest szybką metodą ograniczenia odpływu łez z worka spojówkowego. A co najważniejsze jest metodą odwracalną, powtarzalną i bezpieczną. Na uwagę zasługuje również fakt, że zatyczki są alternatywą dla trwałego zamknięcia punktów łzowych metodą kauteryzacji.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.