Zestaw narzędzi SMILE

Autor: Ewelina Pałkiewicz

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/71/2021

Procedura SMILE (ang. Small Incision Lenticule Extraction), oparta głównie na działaniu lasera femtosekundowego, wymaga niezawodnego i bezpiecznego instrumentarium. Dobór odpowiednich narzędzi, a w konsekwencji właściwe wypreparowanie oraz usunięcie mikrosoczewki (lentikuli), decyduje o powodzeniu procedury i oczekiwanych wynikach pooperacyjnych. 

Brytyjska firma Optico, wspólnie z dr. Fernandem De Wilde - specjalistą laserowej korekcji wzroku, stworzyła zestaw tytanowych narzędzi niezbędnych w technice SMILE. Zaliczamy do nich separatory lentikuli oraz pęsetę do usuwania lentikuli. Separatory to narzędzia o podwójnych końcach. Separator lentikuli w osi płaskiej (ref. 30-221) z jednej strony składa się z wypolerowanego, zagiętego pod kątem 90° haczyka o długości 1,5 mm i średnicy 0,18 mm, z drugiej strony posiada zakończenie o oliwkowym kształcie (1,1 x 0,9 mm) i łukowato wygięte ramię robocze o długości 10,5 mm stworzone, aby dopasować się do krzywizny rogówki. Z kolei separator lentikuli w osi stromej ma nieco większe wymiary: długość haczyka to 2,1 mm, a oliwkowy kształt ma rozmiar 1,5 x 1,2 mm. Aby usunąć mikrosoczewkę z kieszeni śródrogówkowej, firma Optico proponuje pęsetę SMILE (ref. 50-106-2) o łukowato zagiętym, 15 mm ramieniu roboczym. Pęseta posiada ząbkowane zakończenie o długości 1,5 mm, dzięki czemu idealnie nadaje się do chwytania i usuwania mikrosoczewek. Gładka, tytanowa rękojeść zapewnia doskonałe wrażenia dotykowe i pełną kontrolę pracy. ♦

Więcej informacji na temat Procedura SMILE, Small Incision Lenticule Extraction, narzędzia mikrochirurgiczne, Optico znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OpticoOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

OS 4™ - platforma operacyjna nowej generacji

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego wydania CX News prezentujemy najnowsze funkcje aparatu OS 4 w ulepszonej wersji. Upgrade przyniósł kilka ważnych zmian ułatwiających wykonywanie zabiegów oraz zwiększających komfort obsługi sprzętu. Na grafice poniżej wyróżnione zostały nowe elementy. Przypominamy również o standardowych cechach wszechstronnego aparatu firmy Oertli Instrumente AG. Nowe funkcje zyskał także sterownik nożny, obsługujący zarówno aparat, jak i laser. Teraz możemy skorzystać ze 100 predefiniowanych ustawień dopasowanych do naszych potrzeb! 

Testymonial nt. OS 4™

Firmę Oertli znam już prawie 20 lat. Pierwszy aparat dostałem od znajomego lekarza z Niemiec, później przez prawie 15 lat pracowałem na aparatach CataRhex i OS 3. 

Twoje okno na świat. TRIVA firmy HumanOptics

Czas pandemii wiele nam uświadomił, zmodyfikował nasze życie i pokazał nowe formy egzystencji w społeczeństwie. Ludzie bez względu na wiek, czy status społeczny musieli nadążyć za trendami i cyfrową ewolucją świata. Nowa rzeczywistość także na seniorach wymusiła natychmiastowe przystosowanie się do niestandardowych warunków. Kontakt ze światem stał się możliwy w dużej mierze dzięki mediom czy urządzeniom multimedialnym. Dobra jakość wzroku stała się więc istotna, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Technologia optyczna, również podlegająca ewolucji, musiała sprostać wymaganiom nowych realiów. Specjaliści, poszukując rozwiązań na poprawę komfortu życia ludzi, poddali analizie dostępne już na rynku produkty. 

Testymonial nt. Triva

Klinika Oczu, Ośrodek Okulistyczny w Jeleniej Górze, jako pierwszy w Polsce wszczepił nowy model soczewki multifokalnej – trójogniskowy implant Triva-aAY, niemieckiej firmy HumanOptics.

Nasze doświadczenia z soczewką toryczną Vivinex™ Toric firmy HOYA

Metodą z wyboru w leczeniu współistniejącej zaćmy i astygmatyzmu rogówkowego jest fakoemulsyfikacja soczewki własnej i wszczep sztucznej soczewki torycznej. Aby osiągnąć najlepszy wynik refrakcyjny zaleca się, aby korygować astygmatyzm rogówkowy w przypadku, gdy jest on większy od 0,75 D. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas wszczepu soczewki wieloogniskowej lub o wydłużonej głębi ostrości (EDOF). Szacuje się, że około 40% pacjentów ma astygmatyzm rogówkowy większy niż 1 D. Około 10% pacjentów zgłasza się z astygmatyzmem wynoszącym ponad 2 D. Zmiany w finansowaniu leczenia zaćmy, które zaszły w 2018 r. umożliwiły korygowanie astygmatyzmu rogówkowego powyżej 2 D podczas operacji usunięcia zaćmy w ramach zabiegu refundowanego. To sprawiło, że soczewki toryczne są dzisiaj znacznie częściej stosowane w codziennej praktyce.