Znamię Spitz - Trudności diagnostyczne - opis przypadku

Autor: dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/62/2018

Słowa Hipokratesa: „Życie krótkie, nauka sztuki długa, doświadczenie mylne, wyrokowanie trudne”, dotyczą wszystkich dziedzin medycyny, w tym dermatologii, a zwłaszcza dermoskopii. Postawienie diagnozy na podstawie obrazu uzyskanego w dermoskopie wymaga praktyki i ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Rozpoznawanie zmian skórnych tylko makroskopowo, na bazie obrazu klinicznego, jest znacznie trudniejsze i prowadzi czasami do błędu, czego przykładem jest poniższy przypadek.
Ryc. 1. Nieregularny kształt, znaczna spoistość zmiany skórnej
 
Na wizytę zgłosiła się razem z matką 8-letnia dziewczynka, na prawym przedramieniu miała wypukłą, czerwoną zmianę dobrze odgraniczoną od skóry otaczającej. Bezbolesna zmiana skórna miała nieregularny kształt, średnice 0.9-0.8 cm raz dość dużą spoistość (ryc. 1). Według relacji matki pojawiła się około 6-8 miesięcy wcześniej i początkowo jej kolor był lekko różowy, natomiast pozostałe cechy były takie, jak w chwili badania. Matka udała się z córką do dermatologa, który wyłącznie w oparciu o obraz makroskopowy stwierdził, że jest to brodawka wirusowa i zalecił krioterapię. Wykonano około 5-6 zabiegów mrożenia, ich efektem była jedynie zmiana barwy z różowej na czerwoną. Brak efektu krioterapii skłonił matkę do zmiany trybu leczenia. Podjęła decyzję usunięcia „brodawki” u dziecka z użyciem lasera CO2, co było powodem jej wizyty w MEDISTICE.
Ryc. 2a. Badanie wideodermoskopem Vexia w powiększeniu 20x

W badaniu fizykalnym nie było cech rogowacenia, punkcikowatego krwawienia. Obraz kliniczny nasuwał wątpliwość co do pierwotnego rozpoznania i to skłoniło mnie do wykonania wideodermoskopii w powiększeniu 20x (ryc. 2 a-b). W uzyskanym obrazie badana zmiana skórna miała wzorzec globularny, z większą kondensacja jasno-brązowego barwnika w lewym, dolnym kwadracie. Pomiędzy jasno-brązowymi ciałkami barwnikowymi obecne były różowe kropki raz punkcikowate naczynia. W centrum widoczna była siateczkowata depigmentacja.

W obrazie dermoskopowym brodawki pospolitej zazwyczaj obecny jest bezpostaciowy, homogenny wzorzec z centralnym krwawieniem, a na obwodzie mogą występować pojedyncze naczynia typu szpilki do włosów. Wobec tego z dużym prawdopodobieństwem nie była to brodawka wirusowa, a znamię barwnikowe, ale jakiego typu? Pojawiło się pytanie czy jest to obraz faktyczny, czy zmodyfikowany stanem zapalnym wywołanym mrożeniem? Takie przypadki są bardzo trudne diagnostycznie. Na podstawie uzyskanych informacji matka dziecka zdecydowała się na chirurgiczne usunięcie zmiany. Badanie histologiczne wykazało, że jest to znamię Spitz.
Ryc. 2b. Zmiana po silnym uciśnięciu
 
Przedstawiony powyżej przypadek jest dowodem na to, że nie wszystkie znamiona Spitz mają obraz dermoskopowy typu „wybuchu gwiazdy”, zdarzają się również znamiona o słabym wybarwieniu. Należy podkreślić, że dermoskop to podstawowe narzędzie diagnostyczne, niezbędne w pracy każdego dermatologa. Dzięki badaniu dermoskopowemu, które wydłuża wizytę jedynie o parę sekund, zmniejszamy prawdopodobieństwo błędnego rozpoznania.

Więcej informacji na temat znamię spitz, dermoskopia, dermatoskopia, czerniak, fotofinder, diagnostyka skóry znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.