Znamię Spitz - Trudności diagnostyczne - opis przypadku

Autor: dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/62/2018

Słowa Hipokratesa: „Życie krótkie, nauka sztuki długa, doświadczenie mylne, wyrokowanie trudne”, dotyczą wszystkich dziedzin medycyny, w tym dermatologii, a zwłaszcza dermoskopii. Postawienie diagnozy na podstawie obrazu uzyskanego w dermoskopie wymaga praktyki i ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Rozpoznawanie zmian skórnych tylko makroskopowo, na bazie obrazu klinicznego, jest znacznie trudniejsze i prowadzi czasami do błędu, czego przykładem jest poniższy przypadek.
Ryc. 1. Nieregularny kształt, znaczna spoistość zmiany skórnej
 
Na wizytę zgłosiła się razem z matką 8-letnia dziewczynka, na prawym przedramieniu miała wypukłą, czerwoną zmianę dobrze odgraniczoną od skóry otaczającej. Bezbolesna zmiana skórna miała nieregularny kształt, średnice 0.9-0.8 cm raz dość dużą spoistość (ryc. 1). Według relacji matki pojawiła się około 6-8 miesięcy wcześniej i początkowo jej kolor był lekko różowy, natomiast pozostałe cechy były takie, jak w chwili badania. Matka udała się z córką do dermatologa, który wyłącznie w oparciu o obraz makroskopowy stwierdził, że jest to brodawka wirusowa i zalecił krioterapię. Wykonano około 5-6 zabiegów mrożenia, ich efektem była jedynie zmiana barwy z różowej na czerwoną. Brak efektu krioterapii skłonił matkę do zmiany trybu leczenia. Podjęła decyzję usunięcia „brodawki” u dziecka z użyciem lasera CO2, co było powodem jej wizyty w MEDISTICE.
Ryc. 2a. Badanie wideodermoskopem Vexia w powiększeniu 20x

W badaniu fizykalnym nie było cech rogowacenia, punkcikowatego krwawienia. Obraz kliniczny nasuwał wątpliwość co do pierwotnego rozpoznania i to skłoniło mnie do wykonania wideodermoskopii w powiększeniu 20x (ryc. 2 a-b). W uzyskanym obrazie badana zmiana skórna miała wzorzec globularny, z większą kondensacja jasno-brązowego barwnika w lewym, dolnym kwadracie. Pomiędzy jasno-brązowymi ciałkami barwnikowymi obecne były różowe kropki raz punkcikowate naczynia. W centrum widoczna była siateczkowata depigmentacja.

W obrazie dermoskopowym brodawki pospolitej zazwyczaj obecny jest bezpostaciowy, homogenny wzorzec z centralnym krwawieniem, a na obwodzie mogą występować pojedyncze naczynia typu szpilki do włosów. Wobec tego z dużym prawdopodobieństwem nie była to brodawka wirusowa, a znamię barwnikowe, ale jakiego typu? Pojawiło się pytanie czy jest to obraz faktyczny, czy zmodyfikowany stanem zapalnym wywołanym mrożeniem? Takie przypadki są bardzo trudne diagnostycznie. Na podstawie uzyskanych informacji matka dziecka zdecydowała się na chirurgiczne usunięcie zmiany. Badanie histologiczne wykazało, że jest to znamię Spitz.
Ryc. 2b. Zmiana po silnym uciśnięciu
 
Przedstawiony powyżej przypadek jest dowodem na to, że nie wszystkie znamiona Spitz mają obraz dermoskopowy typu „wybuchu gwiazdy”, zdarzają się również znamiona o słabym wybarwieniu. Należy podkreślić, że dermoskop to podstawowe narzędzie diagnostyczne, niezbędne w pracy każdego dermatologa. Dzięki badaniu dermoskopowemu, które wydłuża wizytę jedynie o parę sekund, zmniejszamy prawdopodobieństwo błędnego rozpoznania.

Więcej informacji na temat znamię spitz, dermoskopia, dermatoskopia, czerniak, fotofinder, diagnostyka skóry znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.